Reportáž – Úspešný šéf a výkonný personál, 18.6.2015, Praha

18.6.2015 sa konala v priestoroch hotela Amarilis v Prahe úvodná prednáška na tému Úspešný šéf a výkonný personál. Niet pochýb o tom, že mať výkonný personál je snom každého lídra. Nie všetci však dokážu v tejto oblasti uspieť.  Existuje aj mnoho nepochopení ohľadne toho, čo môžeme definovať za úspech, a čo nie. Účastníkmi prednášky boli predstavitelia hospodárskeho a poľnohospodárskeho odvetvia. Aby sme vám priblížili atmosféru z podujatia, prinášame krátku ukážku lektorovanú Ing. Karolom Müllerom zo vzdelávacej spoločnosti Centrum Prosperity. Prednáška bola pripravená na základe administratívnej technológie riadenia firiem od celosvetovo uznávaného úspešného manažéra a humanistu L. Rona Hubbarda  

Ak si predstavíte časy keď ste plánovali založenie firmy a rozbiehali ste ju, alebo nejaký nový projekt, rozžiari sa vám úsmev na tvári. Bolo to veľké nadšenie a veľké plány. Potom ste sa prehupli do hrozivého sna, v ktorom ste museli neustále zvládať staré chyby a nedostatky. Možno vás napadlo, že to, o čom ste snívali bola „pochabá ambícia“ alebo „nedostatok reality“, ale čo vám v skutočnosti bránilo robiť veci lepšie a rýchlejšie, bol nedostatok organizačného know-how.

Obeťami takéhoto hrozného zdesenia sú dokonca aj zvolení prezidenti či premiéri demokratických krajín. Zdá sa, že niektorým ľuďom stačí len snívať nejaký nádherný sen. Len preto, že o tom snívali, majú pocit, že by sa to teraz malo stať. A keď sa to nestane, dosť ich to podráždi.

Ten, kto vysníval alebo naplánoval „sen“, je zriedkakedy skutočným členom danej skupiny. Zvyčajne potom dopláca na to, že on je príčinou, je preťažený a prepracovaný. Často žije len preto, aby bol na výslní. Ale len zriedkakedy je súčasťou samotného aktívneho manažmentu.

Keď sa stáva manažmentom, prestáva formulovať kroky, ktoré majú byť podniknuté ako menšie ciele vedúce k dosiahnutiu väčších cieľov, a skupina prestáva vnímať cieľ a upadá.

Nie je to otázka toho, či je tento človek dobrým alebo zlým manažérom. Môže byť vynikajúcim manažérom a môže úplne zlyhať. Ale v momente, keď začne riadiť, skupina stráca mysliteľa a vodcu a získava manažéra.
Nie je možné, aby tá istá osoba snívala sny a bola zároveň tým, kto neváha udrieť „bičom po lenivých chrbtoch.“
Ak chcete zostať skutočným vodcom nikdy nehrajte úlohu manažéra. Skupina takto stratí vodcu a vodca skupinu. A ak ste sa už do polohy manažéra dostali, rýchlo ju s pomocou organizačného know-how opustite.

                                                                                                                                                                                   - sm-

                                                                                                                                                              foto a video: Michal Král

Napíšte komentár

* Povinné údaje